JAKÝ JSTE KOŽNÍ TYP

Každý člověk je jiný
a každý reaguje jinak na UV záření. Proto je nutné zvolit dobu opalování vhodnou pro Váš typ pokožky. Prosím, otevřete si tabulku (ZDE), aby jste si udělali test pro Vaši větší bezpečnost.
Typ I: velmi citlivý
Na sluneční záření reaguje citlivě, někdy až alergicky. Vyznačuje se citlivou pokožkou, rezavými vlasy, množstvím pih. Jeho pokožka nikdy nezhnědne. Naopak se často spálí. Přirozená vlastní ochrana pokožky mizí po 5 až 10 minutách pobytu na slunci.
Typ II: citlivý
Na sluneční záření reaguje citlivě. Vyznačuje se světlou pokožkou. Pokožka se opaluje pomalu, často se spálí, někdy mírně zhnědne. Lidé s tímto typem mají většinou blond vlasy, pihy. Přirozená vlastní ochrana pokožky mizí po 10 až 20 minutách pobytu na slunci.
Typ III: normální
Na sluneční záření reaguje normálně, bez alergických reakcí. Pokožka se opaluje do hněda, lidé tohoto typu mají tmavě blond až světle hnědé vlasy, málo pih. Přirozená vlastní ochrana pokožky mizí po 15 až 25 minutách pobytu na slunci.
Typ IV: odolný
Vůči slunečnímu záření je odolný. Snědá pokožka se velmi rychle opaluje, opálení si uchovává delší dobu, než u ostatních fototypů. Lidé s tímto typem pokožky mají hnědé až černé vlasy, výjimečně pihy. Přirozená vlastní ochrana pokožky mizí po 20 až 30 minutách pobytu na slunci.
Opalování v soláriu
lze obecně přirovnat k pobytu na slunci, to však jen částečně, neboť v přírodě lze jen obtížně stanovit správnou míru expozice UV záření. Naopak v soláriích je tento zásadní problém bezpečně vyřešen neboť člověk se zde nemůže setkat se všemi těmito těžko odhadnutelnými faktory, mezi něž např. patří : místo pobytu vzhledem k zeměpisné šířce a délce, nadmořská výška, hodina v daném dni, místní klima, podíl škodlivin v ovzduší, prostředí - pláž, les, sníh, voda. Zářivky solária emitují UV záření, které neobsahuje škodlivé typy jako přímé sluneční paprsky (zvláště UV-C, které závisí na stavu ozónové vrstvy). Dávka UV-A a UV-B záření je přesně stanovena počítačem solárního přístroje a dána jeho konstrukcí trubic. K tomu, aby barva pokožky byla co nejhezčí a opálení mělo dlouhodobý efekt, by se měla navíc používat speciální solární kosmetika. Zdravé osoby se mohou opalovat prakticky bez omezení. Komise pro výzkum UV záření doporučuje omezit pobyt v solárním přístroji na jednu kůru denně, celkově potom 50 hodin ročně. Nedoporučuje se opalování dětem ani kombinované opalování v soláriu a na slunci téhož dne. Mezi těmi, kdo se chtějí opalovat po celý rok jsou také lidé, kteří by měli svá rozhodnutí vždy konzultovat s lékařem. Ke skupině těchto osob zvláště patří těhotné ženy, nemocní přijímající léky, muži a ženy s kardiostimulátorem, lidé trpící křečovými žílami, kožními problémy apod.

Netřeba jistě připomínat, že pohled do slunce může nenávratně poškodit zrak. Stejně tomu tak je i při pobytu v soláriu, z čehož vyplývá, že číst si dobrou knížku při absolvování kůry je nevhodné. Jednoduchým řešením jsou speciální brýle, které zrak dokonale ochrání.

Další kapitolou je používání make-up a kosmetiky. Je známo, že ta může obsahovat některé substance, které zvyšují citlivost kůže. Vždy je tedy nutné se před vstupem do solária odlíčit. Častou otázkou je: "Mohu se také osprchovat po opalování?" Principiálně je to samozřejmě možné, ale ochlazením těla dochází ke zpomalení pigmentace, proto se doporučuje vyčkat alespoň 2 - 3 hodiny.

ZPĚT